Okuyucular Yordu Bizi


Gazetelerin internet sitelerinde, haberlerin hemen altında verilen okuyucu yorumları beni fena halde düşündürüyor. "Bu habere ilk yorum yapan siz olun" çağrısının cazibesine kapılan okurlar sözkonusu haberle ilgili fikirlerini özgürce ifade ediyorlar. Ediyorlar etmesine de, klavyede bastıklarını ekrandan okumadıklarından olsa gerek haberlerin altında uzayıp giden okuyucu yorumları dönüyor, dolaşıyor, bir şekilde haberle alakasız bir hal alıp, ülkemizde yaşayan herhangi iki kutbun (son zamanlardaki genellikle malum siyasi gerilimle ilgili iki kutup) çekişmesine dönüyor. Aman hem de ne çekişme! Akıllar naftalinlenip kışlıkların arasına kaldırılıyor, diller sivriltiliyor ve normalde ağza alınmayacak hakaretler ağızlarda gevelenip karşı tarafa (kimse artık onlar) fırlatılıyor son derece mesnetsiz ve tutarsız bir şekilde. Kitleler sanal alemde de sağduyudan yoksun bir hale geliyor demek ki. Allah ıslah etsin.


Dün akşam bu durumun trajikomik örneklerinden birine Vatan gazetesinin internet sitesinde rastladım. CERN'de (Nükleer Araştırmalar için Avrupa Konseyi) LHC (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) projesi kapsamında yapılan yüksek enerjili parçacık deneyleriyle ilgili bir haberde, iki bilim adamının deney sırasında oluşacak kara deliklerin evreni yok edebileceğini iddia ettikleri bildiriliyordu. (haberin tam metni için bkz:http://w9.gazetevatan.com/haberdetay.asp?Newsid=170491). Bu haberi alan okuyucular döktürmüş tabii ki. işte yorumlardan bazıları."Başlarını örtmüşmü bunlar. önemli olan bu. karadelik, kırmızı delik beni ilgilendirmez."(illa türban polemiği)


"SAÇMA,İNSANOĞLU TAM 200 YILDIR OLANCA GÜCÜYLE ÇABALIYOR AMA BİR TÜRLÜ BU YAŞLI GEZEGENİ YOK ETMEYİ BAŞARAMADI. KÜÇÜK BİR DENEYLEMİ YOK OLACAK.GÜLDÜRMEYİN..." (Küçük dediği deneyde 14000 GeV enerjiden bahsediyorlar. Bu yorumu yapan arkadaş nasıl büyük deneyler yapmış acaba? Örneğin osuruğunu yakmaya çalışmış mıdır?)


"İstediğiniz deneyi korkmadan yapın.Dünya 311 Trilyon 040 Milyar yıldır dönüyor ve 432 Trilyon yıla kadar dönecektir.Bugün yaşayan insanlığın sonu 2037 martında cehennemde son bulacaktır." (yorumsuz)


"Bisey olmaz ,Baykal anayasa mahkemesine goturur,mahkeme laiklige karsi bir yonunu bulup iptal eder merak etmeyin. bilimadamlarina da 50-60 sene bilim yasagi koyarlar olur biter." (gündeme gönderme yapmadan rahat edemeyen insan modeli)


"DÜNYANIN SONUNU ANCAK ALLAH BİLİR BUNLARA KAFA YORMAYIN" (abinin kafa bu güne kadar hiç yorulmamış. Sahibinden az kullanılmış beyin mahsülü bu yorum)


"islam alemi ne zaman böyle bilimsel çalışmalar yapacak veya o laboratuvarda çalışan bayanlar türban takıyor mu diye merak ediyorum!" (don da giymiyorlarmış abi merak ediyorsan)


"AKP kapatılmadan dünyanın sonu gelirse bundan da pay çıkarırlar...."(erdener abiye verin bunu)


"AB-ABD HER TÜRLÜ TAVİZİ ALMIŞTIR.ÜLKE PARÇALANMAYA DOĞRU. ABD-AB-REHN-CHENEY-ETEKLİ ARAP ŞEYHLERİ AKP İN YANINDA" (süper saptama. kimse yapamamıştır bu güne kadar.)


"bu karadelik turbanlıları alsın, dunya temizlenisin, başta tayipin oğluna aldığı gemicigi bide zimmete gecirdigi paralarıda alsa :D" (abi karadeliği doğalgaz çukuru falan sanıyor)


" Erdal arkadaş, bu gemiciklerin 4 tanecik olduklarını henüz bilmiyorsunuz galiba. Tabii yenileride yolda evel Allah." (hemen bilgi takviyesi)


"Yazık be sizlere bu türbanlılara neden bu kadar tepki var anlamak zor hanginizin annesi yada ninesi kapalı değidi yazık sizlere !!! elinizden gelse hepsini öldürceksiniz şu dediklerinize bakın :S"


"Türban takan kadın,arap misyoneridir,arap milliyetçisidir,medya çalışanı veya hükümet çalışanıysa arap ajanı konumundadır.Kimse dindarlık maskesi ardına sığınıp arap faşizmini yayamaz.Din soyut bir kavramdır.Somuta çevrildiğinde suç teşkil eder."


"Batsin bu dunya." (işte bu yorum bitirir beni. gönderin CERN'e Müslüm Baba'yı. Kara delik falan kalmaz)İşte durum böyle. Akıldan, mantıktan yoksun, bilimden teknolojiden bihaber yiyiyoruz birbirimizi.

Hiç yorum yok: