Tiyatro - Deri Ceket
Oyunun konusu gerçekten çok güzel. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde veya gelişmemiş ülkeler için ayna görevi üstleniyor desek abartmış olmayız. Sizde muhakkak yaşamışnızıdır ki devlet dairelerinde bir evrak alabilmek , derdinizi anlatabilmek için çok sayıda departman ve insanla konuşmak zorunda kalmışsınızdır. Ya sonu hüsran olmuş ya da artık pes etmişsinizdir. Oyunumuzun konusuda tam bu anlattıklarıma uygun.
Oyunun konusuna gelecek olursak eğer kahramanımız idealist bir öğretim görevlisi , dilbilimci. Giydiği deri ceketin kürkün dolayı artık dalga geçilmekten sıkılmıştır. Çocukluk arkadaşları köyün birinde koyun kırpma mevisiminin başladığını ve belli bir miktar parayla bunu yaptırabileceğini söylemesi ile olaylar başlıyor. Kahramanımız köye giderek belli bir miktar rüşvet vermek suretiyle özel koyun ismi ile işini gördürür. Ama herşey bu kadar basit değildir. Çünkü kısa bir zaman sonra devlet kahramınımıza koyunun vergisini ödemediği gerekçesiyle ihbarname gönderir. Bu sahneden sonra ise artık kahramanımız ve arkadaşları durumu düzeltebilmek için ızdırap dolu yolculuğa çıkarlar.

Konun başında yazdıklarıma ek olarak bürokrasi içerisinde yozlaşmayada iyi bir şekilde değinilmiş. Aslında bu bize hiç yabancı değil ya.
Oyun içerisinde ki sahnenin hareketli olması izleyicileri farklı yerlerdeymiş gibi hissetirmesi açısından da başarılı.
Genel olarak oyuncu , oyun ve sahne performansı olarak oyun kesinlikle izlenmeli


Yazan : STANISLAV STRATIEV
Yöneten : ARIF AKKAYA
Yardımcı Yönetmen : CAN ERTUĞRUL, YİĞİT SERTDEMİR, GÜNEŞ DOĞAN
Çeviren : ÖZDEMİR İNCE
Oynayanlar : CAN ERTUĞRUL , CENGIZ TANGÖR , ERTUĞRUL POSTOĞLU , GÜNEŞ HAN , HIKMET KÖRMÜKÇÜ , MELAHAT ABBASOVA , NEVZAT ÇANKARA , SELÇUK YÜKSEL , YELİZ GERÇEK , YIĞIT SERTDEMIR
Sahne Tasarımı : GAMZE KUŞ
Kostüm Tasarımı : NİHAL KAPLANGI
Işık Tasarımı : F.KEMAL YİĞİTCAN
Yönetmen Yardımcısı : SELİN İŞCAN, SELİMCAN YALÇIN

Hiç yorum yok: